Jak zapobiegać spamowi przez formularz kontaktowy?

Wszyscy nienawidzimy spamu w skrzynce poczty elektronicznej, lecz rzadko próbujemy dotrzeć do podstaw pochodzenia takich wiadomości i ich celu. Wielu webmasterów napotyka problem powiązany z otrzymywaniem niechcianych wiadomości przez formularz kontaktowy na swojej witrynie. Jest to w większości wypadków podstrona, dzięki której odwiedzający mogą się skontaktować z posiadaczem witryny. Spamerzy nagminnie wykorzystują te blankiety do przesyłki spamu zalewając webmastera ogromem niepotrzebnych wiadomości. W tym artykule zwrócę czujność na niektóre środki redukowania spamu pochodzącego z formularzy kontaktowych.

Monitorowanie prawidłowości pól formularza

Nadzwyczaj ważną częścią zapewniania bezpieczeństwa formularza jest dokładne sprawdzenie walidacji wszystkich pól. Tutaj najlepiej posłużyć się przykładem: po wprowadzeniu numery telefonu i wciśnięciu przycisku „wyślij” można wdrożyć kod, który będzie sprawdzał, czy w pole zostały wprowadzone tylko cyfry. W podobny sposób w przypadku pola adresu mail czy wpisany adres posiada znak „małpy”.

Captcha

Jednym z najsprawniejszych sposobów na zwalczanie spamu jest zabezpieczenie formularza captchą. Wymaga ona, ażeby każdy użytkownik spisał z obrazka stosowne wyrażenie. Zapobiega to w pewnej częsci wysyłanie wiadomości przez automatyczne softy. Boty zwykle nie mogą rozpoznań tekstu widniejącego na fotografii, wskutek tego nie wprowadzą właściwego ciągu znaków.

Wtyczki antyspamowe

Askimet to jedna z najsłynniejszych wtyczek użytkowanych w cms WordPress, która ma za zadanie identyfikować prawdziwe komentarze i filtrować spam. Analogiczne rozwiązania są osiągalne na innych platformach. Należy mieć w pamięci, że wtyczki nie są w stu procentach skuteczne, lecz wykonują naprawdę dobrą robotę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hostingi i serwery. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *